Mi Mix

Dj Mixe të dedikuara për Radio Mi, mundësuar nga Dj lokalë dhe ndërkombëtarë.
Çdo fundjavë, në transmetim në Radio Mi

Contact Us
DJ Afreak – Tropical Paradise

DJ Afreak: Dj e organizzatore di eventi, appassionato di musica, danza e suoni della diaspora Africana. Nato in Salento, di stanza a Berlino, ha viaggiato e vissuto in diverse parti del mondo (Africa, Asia, Latin America, Europa), dove ha assorbito le storie e i suoni di quei popoli. Sempre curioso della commistione tra culture, musiche e stili, è un convinto sostenitore della forza dirompente e innovativa della contaminazione. Rimasto folgorato dai suoni dell’Africa, ha iniziato una ricerca sulle derivazioni della musica che dall’Africa ha influenzato mille generi e stili in tutto il mondo. Gira dischi dal 2000, in grandi festival, piccoli club e feste private. Dal 2018 ospite fisso del Turtle Fest Albania dal 2018.


Dj Cool – House Fever

Këtë fundjavë “Mix of the Week” vjen nga veterani i skenës së clubbing Mr.Cool, a.k.a @sokol_cool_turdiu. Ky mix është episodi i 9 i serisë së tij të mirënjohur “House Fever”.


DJ Sleek – Groove In The Heart

Mix of the week” i kësaj iave është një kombinim elegant mes funk disco dhe house nga DJ SLEEK nën emrin “Groove in the heart”.


DJ Goce (FunkyFresh/ Mk)

Ky MIX për Radio Mi vjen i famshmi nga DJ GOCE, bashkëkrijuesi i etiketës Funky Fresh nga Maqedonia.

Një pjesë e mirë e publikut vendas është argetuar të paktën një herë në një festë me Dj Goce, qoftë në clubet më të mira të kryeqytetit, Street Party apo Turtle Fest. Një nga veteranet më të njohur të Hip Hop-it në Ballkan, Dj Goce ka ditur gjithnjë të fitojë zemrat dhe këmbet tona në festë.


Dr Rubberfunk nga Mixology

MIXOLOGY ka qënë programi radiofonik dhe podcasti i krijuar nga miku ynë Andrea Mi. Këtë program, të cilin e filloi për “Contro Radio” (Firenze) arriti ta shndërrojë në një nga podcastet kryesore të Italisë për universin muzikor që ai e kishte etiketuar “From Dub to Club”. Në një dekadë, Mixology numëron mbi 22.000 ndjekës dhe gati 500 hyrje në kanalin mixcloud mes miksesh dhe intervistash ekskluzive nga producent Italian dhe ndërkombëtar. Radio Mi i bashkohet iniciativës për të vazhduar këtë program bashkë me miqtë dhe kontributorët e Mixology ndër vite me qëllimin për të mbajtur gjallë dhe për të çuar më tej kujtimin dhe kontributin artistik e profesional të Andrea Mi.


Ric Piccolo (Argjentina)

“Mix of the week” per kete fundjave vjen nga miku yne, producenti dhe dj nga Buenos Aires – Argjentina, Ric Piccolo.Ric Piccolo eshte producent per etiketat Bordello A Parigi/ Tom Tom Disco dhe DJ, Producer, Artist per Furor Exótica.


Dubin & Federico Primiceri – Studio One

Miksi i parë i kësaj serie vjen nga ana tjetër e adriatikut, Salento. Dubin dhe Federico Primiceri (producent, dj dhe artistë) sjellin për Radio Mi një miks 100 % vinyl si tribut ndaj etiketës legjendare nga Jamaica me emrin “Studio One”. Studio One Records përgjatë viteve 60′ – 70′ është përgjegjëse për prodhimin e disa prej kryeveprave të zhanreve Ska, Rocksteady dhe më vonë Roots Reggae. Nëpërmjet këtij miksi miqtë tanë nga Italia sjellin dhe një pjesë të identitetit muzikor salentin të 40 viteve të fundit i cili është i lidhur ngushtë me ritmet dhe sonoritetet Jamaicane.


Paine Dj – Sun Summer Sunshine

Mix of the week” ne Radio Mi kete fundjave vjen nga Paine, Dj dhe producent nga Milano. Mik i mire i yni dhe i pranishem me performancat e tij me pare ne skenen e Tiranes, Paine sjell ne keto dite vere mixin Sun Summer Sunshine.